
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1.2 nF |
| Voltage Rating (DC) | 38 V |
| Tolerance | 10 % |
| Diameter | 7 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 30 V |
| Power Rating | 20 mW |
| Material | Metal |
| Depth | 3.7 mm |
| Thickness | 3.7 mm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lead Length | 30 mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Max Voltage Rating (DC) | 38 V |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Clamping Voltage | 93 V |
| Varistor Voltage | 47 V |
| Max Voltage Rating (AC) | 30 V |
| Max Surge Current | 250 A |
| Energy | 2 J |
| Clamping Current | 2.5 A |
| Voltage Tolerance | 10 % |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Peak Surge Current | 250 A |
Stock: 1066
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07440
Ext.Price$0.07440
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07440 | $0.07440 |
| 10 | $0.06568 | $0.65680 |
| 50 | $0.05798 | $2.89900 |
| 100 | $0.05294 | $5.29400 |
| 500 | $0.04834 | $24.17000 |
| 1000 | $0.04414 | $44.14000 |
| 3000 | $0.04043 | $121.29000 |
| 5000 | $0.03704 | $185.20000 |
