B72207S0300K101
Manufacturer:
TDK Corporation
Mfr.Part #:
B72207S0300K101
Datasheet:
Description:
Varistors Radial Through Hole 1.2 nF Voltage Rating (AC):30 V Voltage Rating (DC):38 V
ParameterValue
Capacitance1.2 nF
Voltage Rating (DC)38 V
Tolerance10 %
Diameter7 mm
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Voltage Rating (AC)30 V
Power Rating20 mW
MaterialMetal
Depth3.7 mm
Thickness3.7 mm
Lead Pitch5 mm
REACH SVHCNo SVHC
Lead Length30 mm
Lead/Base StyleRadial
Max Voltage Rating (DC)38 V
Flammability RatingUL94 V-0
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 11 months ago)
Max Supply Voltage30 V
Clamping Voltage93 V
Varistor Voltage47 V
Max Voltage Rating (AC)30 V
Max Surge Current250 A
Energy2 J
Clamping Current2.5 A
Voltage Tolerance10 %
PackagingBulk
RoHSCompliant
Peak Surge Current250 A